Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Slovo roku

Veronika Maxová
Vesmír 90, 671, 2011/12
1. 2. 2012

Slovo roku 2011 - nepřizpůsobiví?

Jiří Lupoměský

Přiznám se, že nechápu, v čem je slovo "nepřizpůsobivý/í" politicky nekorektní, příp. má další negativní významy, o kterých se zmiňuje autorka úvodníku prosincového Vesmíru. Nepřizpůsobivý je zkrátka ten/to, kdo/co se neumí přizpůsobit, lhostejno čemu. Samozřejmě, v daném případě je uvedené slovo užíváno ve specifickém významu - označuje skupinu občanů ČR, kteří se po desítky (lépe řečeno stovky) let nedokážou přizpůsobit pravidlům chování a jednání většinové populace. O důvodech této neschopnosti se paní Maxová nezmiňuje, evidentně proto, že ji nezná. Obávám se, že ji zatím nezná nikdo.

 Mimochodem, překlad "maladapted" je nesmysl, což si lze ověřit (kromě nahlédnutí do příslušného slovníku) velmi snadno návštěvou jihoanglických přímořských vesnic a městeček, kam naši nepřizpůsobiví před časem houfně emigrovali: užívají pro ně zcela standardně (a politicky korektně) výraz "unadaptable". Chápu, že v bezpečí a tichu u stolu v pražské redakci Vesmíru se korektnost předmětného výrazu jeví zcela jinak než tam, kde vám každoročně někdo očeše zahradu (přičemž ji zcela bezohledně poničí), vašim dětem odcizí mobil i brašnu s učebnicemi, kde nepřipadá v úvahu mít měděný okap na domě, kde neexistuje noční klid atd. atd. Doporučuji paní Maxové navštívit lokality s výrazným zastoupením takto nekorektně označovaných osob (a nějaký čas tam pobýt, nehodnotit situaci z okna jedoucího auta). Pak může teprve mudrovat o vhodném výrazu. Samozřejmě je mi jasné, že to neudělá, jako to nikdy neudělal Kocáb. A tak budeme i nadále číst podobná moudra, která jsou ve skutečnosti jen plytkým plácáním k vyplnění prostoru v tomto, anebo jakémkoli jiném časopise. Díky, paní Moudrá.

Jiří Lupoměský, lupomeskyj@apci.cz

12. 12. 2011

A proč takové slovo?

Jiří Skála, skalovam@upcmail.cz

To slovo je samozřejmě špatně. Tímto názvem se teď označují nejen nepřizpůsobení, ale i ti, kteří jsou přizpůsobení až moc a zneužívají špatných zákonů. Vzniklo však jen kvůli politické korektnosti. A tak se nemůže nejen vyslovit slovo Cikán, ale nesmí se ani zjišťovat, kolik máme ve městě Cikánů, jakkoli je to pro rozhodování městského úřadu nezbytné. Škoda, že mezi slova s velkým výskytem se asi nikdy nezařadí slovo ROZUM.

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »