Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Směřuje evoluce k nevyléčitelné složitosti?

Julius Lukeš, John M. Archibald, Patrick J. Keeling, Ford W. Doolittle, Michael W. Gray
Vesmír 90, 513, 2011/9
11. 9. 2011

Poznámka k článku J. Lukeše a článku v PLoS

Jaroslav Flegr

Přečetl jsem si článek ve Vesmíru i ten článek v PLoS. Oba články se týkají každý něčeho jiného, spojuje je pouze termín complexity v názvu. Článek v PLoS se týká genetické komplexity, což je terminus technicus označující velikost genomu. Článek je o tom, že oproti původní představě správně provedená statistická studie ukazuje, že organismy vystavené intezivnějšímu driftu (intenzivnějšímu působení náhody) nemají větší genom. Na druhou stranu článek ve Vesmíru tvrdí, že mimo známých mechanismů vedoucích ke zvyšování komplexity existuje i další mechanismus, pro který jsem já v knize Evoluční biologie před 6 lety zavedl český pojem pasivní evoluce a Jula a spol. nově podle mě méně šťastný termín konstruktivní neutrální evoluce. Tímto mechanismem autoři vysvětlují vznik RNA editingu (v rámečku) a evoluci eukaryotického ribosomu – to už ovšem v článku popsané není, předpokádám, že je to alespoň v jejich originálním anglickém článku.

9. 9. 2011

Dotaz k pramenům

Jiří Vácha, jvacha@med.muni.cz

Vážení autoři,

ačkoliv se to asi netýká podstaty Vaší hypotézy, chtěl bych Vás upozornit na zásadní kritiku metody Michaela Lynche, na kterého se odvoláváte.

Pochází od autorů Whitney, Kenneth D. a Garland, Theodore Jr. a vyšla v PLoS Genetics 6(8), 1-9, 2010 pod názvem "Did genetic drift drive increases in genome complexity?" Když jsou taxony v korelačních studiích Lynchova typu fylogeneticky spřízněné, není obecně splněna podmínka nazávislosti elementů korelace. Když se použije vhodných korekčních metod (phylogenetic generalized least squares model), údajná korelace mezi  Neu (zhruba populační velikost krát mutační rychlost) a  celkovou velikostí genomu, počtem genů, velikostí a počtem intronů atd., o kterou Lynch opírá svou koncepci neutrální evoluce, zcela vymizí. Kromě toho je podle autorů velikost genomu komplexním rysem, jehož vznik se pravděpodobně nedá vůbec vysvětlit univariační analýzou. Obětoval by se někdo z Vás a nepodíval se, jak tato otázka dnes stojí v literatuře, zvl. jestli Lynch na kritiku reagoval, a jak?

S díky a pozdravem

Jiří Vácha, jvacha@med.muni.cz

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »