Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Titulománie

Michal Anděl
Vesmír 90, 379, 2011/7
19. 12. 2011

Lisabonska stratégia

Marek Hrabčák, m.hrabcak61@gmail.com

Lisabonská stratégia prijatá v roku 2000 mala do roku 2010 premeniť  Európsku úniu na „najdynamickejšiu a najkonkurencieschopnejšiu vedomostnú ekonomiku sveta“. Hodnotiaca správa Európskej komisie publikovaná 2. februára 2010, priznala, že hlavné ciele Lisabonskej stratégie neboli naplnené. Nepodarilo sa dostatočne zvýšiť  ani zamestnanosť, ani výdavky na vedu a techniku.

Nová stratégia Európa 2020 prijatá 3. marca 2010 namiesto starých nesplnených cieľov kladie nové, ešte ambicióznejšie. Zamestnanosť  má dosiahnu   nie 70, ale 75 percent populácie v produktívnom veku. Znovu sa opakuje cieľ  výdavkov na výskum a vývoj v objeme troch percent HDP. Až 40 percent mladých  ľudí má mať  vysokú školu.

Eurokrati sa občas potknú o pravdu a rozbijú si nos. Znovu však vstanú a kráčajú v ústrety krajším zajtrajškom.

- napísal  Vladimír Baláža z Prognostického ústavu SAV,

uverejnené v SME 9.3.2010

20. 7. 2011

Ad Titulománie

J. V. Pospíšilová–Šteflová, Valtice

Asi to souvisí s pocitem méněcennosti. Když dvě dámy v domácnosti za té první republiky a možná ještě dřív  se  nemohly předvést žádným svým nadáním, schopnostmi, vzděláním, kulturním rozhledem, trvaly na oslovování „paní vrchní poštovní revidentová“ příp. „paní velkouzenářová“, automaticky „ paní továrníková , paní plukovníková“ a p. Dokonce to patřilo k dobrému společenskému tónu; ještě já ( ročník 1930), pokud jsem psala své babičce, musela jsem uvádět pod její jméno „choť přednosty stanice v.v.“ Ne pro identifikaci, na té adrese bezpečně nebylo víc žen toho jména, ale prostě ze slušnosti – tehdejší, kdy jsme babičku zdravili „ rukulíbám“. Kde je pošetilost? V čem spočívá úcta? Za těch časů byli v opovržení komunisté – kdo byl v právu? Kde je  ta hranice  mezi pošetilostí a správném měřítku?

J. V. Pospíšilová–Šteflová, Valtice

20. 7. 2011

"Titulománie"

František Jaroš

S autorem článku mohu v mnohém souhlasit. V současnosti v ČR je na vysokých školách převyšuje kvantita udělovaných titulů nad jejich kvalitou. Tento stav navíc podporuje i EU svými nařízením a kvótami, kdy je diktováno, že alespoň 20 % populace musí mít "nějaký" vysokoškolský titul. Společně s řadou dalších faktorů to přispívá k tomu, že kvalita českého školství se s postupem času velmi snížila a na různých školách pak titul dostávají i studenti, kteří by před dvaceti lety vůbec VŠ nedostudovali. Quo Vadis Bohemica Alma Mater ?

Příspěvky 1 - 3 z celkem 3
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »