Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: O schizofrenii vzdělancově

Veronika Maxová
Vesmír 90, 311, 2011/6
14. 6. 2011

Že by schizofrenie?

Luděk Lendl

Nejsem vzdělanec, ale česky snad trochu umím. Tyhle pokusy o "zjednodušení" češtiny probleskují stále. Za totality proto, aby se synkové funkcionářů nemuseli učit "zbytečně složitý" pravopis. Kdysi jsem se rozhořčil nad podobnými úvahami a autorem článku mi bylo sděleno, že jsem mimo realitu, když mi leží na srdci, že možná není správnou cestou neustálé uhýbání těm, kdo nejsou schopni brát jazyk takový, jaký je. Mám někdy pocit, že jazykovědci nadbytečně bádají nad tím, proč a jak vše změnit, namísto aby se více dbalo ve školství a hlavně v médiích (!!!) na správný jazyk. Sjednotit obecnou češtinu s češtinou spisovnou jen proto, že se někomu nechce učit? Nevím. Nezdá se mi to. Myslím si, že běžný člověk nemá problém, ale problém se v těchto článcích uměle vyrábí. Poukaz na výslovnost odlišnou od psané podoby mi připadá neméně zvláštní. Co by pak měl říci chudák Angličan?? Zrušení "ů" a rozdílných koncovek sloves v minulém času je jen dalším pokusem o snížení vypovídací schopnosti jazyka a není pro mne argumentem, že Slovákům to nevadí. To můžeme zrušit diakritiku a "y" zcela všude a dojdeme k jazyku SMS a e-mailů, tak jak je často vídám u mladých, kterým je srdečně jedno, jestli "babičky nebo babyčki bili, bily nebo byly na Starém Bělydle" a když si troufnu lehce oponovat, je mi obratem sděleno: "Rozumíš tomu, voe? Jo? Tak drž hubu." Myslím, že jen rozumět nestačí, a tak názor autorky nesdílím. Jaroslav Hutka po návratu z Holandska někde řekl, že Holanďané také nechali jazyk živelnému vývoji a snížili tak jeho hodnotu na pouhý dorozumívací prostředek. Pokud dojde k podobným změnám, nic se samozřejmě nestane. Kdo se naučí okleštěnou verzi, bude mu připadat normální a ani si nebude uvědomovat, že jazyk o něco přišel...

Podle mne je škoda ničit jazyk tím, že se ustupuje neopodstatněným tlakům.

L.L., ok1has@gmail.com

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »