Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Staří versus mladí?

Radkin Honzák
Vesmír 90, 121, 2011/2
23. 2. 2011

Nešťastný text

Lukáš Lánský

Pokud autor nesnese názor, že sociální spravedlnost je hodnota sama o sobě, ať si dá pozor na psaní o knihách, které ze starosti o tuto hodnotu vychází. Text je v tomto stavu celkem směšný: působí jako recenze westernového filmu od vyhraněného fanouška artové kinematografie, který odmítá přistoupit na žánrová pravidla a ideologická východiska a chce dílo (pro nesouhlas s ideologií) prostě shodit.

Nedokáži si představit, že by někdo byl ochoten argumentovat, že si mladí lidé za stejnou práci zaslouží menší plat, než staří lidé (a naopak). Pokud tedy autor chtěl závěry účinně napadnout (a ne se jenom vysmívat, jaké malicherné problémy na Západě řeší), mohl například argumentovat rostoucí dobou nutné přípravy pro efektivní zvládání povolání. To však zní hodně směšně a nedivím se, že se o to ani nepokusil: pokud se moderní doba něčím vyznačuje, tak naopak zrychleným zastaráváním poznatků.

Takže jsou starší lidé dobří v soft skills? Opravdu nevím, jsem mladý a přihlouplý a s komerční sférou velké zkušenosti nemám. Nabízí se mi samozřejmě hypotéza, že se rozdíl v platech zvyšuje, protože v přejedeném světě klesá role práce a na všech úrovních organizace roste role politiky, ve které mají starší lidé přirozeně navrch, protože už do mocenských struktur podniků a institucí stihli prorůst a své místo nepustí.

Bylo by naprosto skvělé, kdyby se mi někdo toto podezření pokusil fundovaně vyvrátit.

L.L., lukas@lansky.name

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »