Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: S jakým Ruskem máme vůbec dnes tu čest?

Jan Jůn
Vesmír 89, 570, 2010/9
14. 9. 2010

Recenze má být kritická

Zbyněk Švec, dasz@mkinet.cz

Za recenzi se obvykle považuje kritický posudek díla. Nároky na kvalitu recenze se mohou lišit i podle úrovně informačního media, které ji publikuje. Časopis akademické obce Vesmír si po mnoho let udržuje vysokou úroveň všech zveřejňovaných informací, nejen původních článků, ale i recenzí. Hledal jsem tedy v článku pana Jana Jůna alespoň náznak kvalitní recenze, tedy kritického posouzení knihy Edwarda Lucase. To, že jsem ani tento náznak, za který nepovažuji publicistické klišé v úvodu recenze, nenašel, vůbec neznamená, že autor knihy nemůže sdělovat nové a významné informace. Tím závažnější je skutečnost, že se jeho dílu nedostalo řádného zhodnocení, ale pouze povrchního opakování jím uvedených tvrzení. (Přiložený dopis ruských disidentů Polákům po Smolenské tragedii, mající i zřetelný předvolební nádech celou ošidnost jen dokresluje.) Oborem společenských věd se Vesmír tradičně málo zabývá, jak vyplývá i ze složení redakční rady. Pan Jůn odvedl perfektní práci publicisty, jak je mu vlastní. Vytvořil vynikající pseudorecenzi, kterou si v tiskovinách jiné úrovně, než o kterou usiluje Vesmír, mnozí s potěšením přečtou. Pokud je však recenzovaná kniha výtvorem, jehož odborné posouzení si Vesmír nechce nechat ujít, pak máme u nás mezinárodně uznávané politology na vysoké vědecké úrovni. Ti s námi spolupracovat nechtějí?

Zbyněk Švec, dasz@mkinet.cz

Odpověď redakce: Chtěl bych jen upozornit, že inkriminovaná rubrika má záhlaví "NAD KNIHOU" a autory explicitně upozorňujeme, že očekáváme zamyšlení. A o tom, že to "zamyšlení" nezřídka velmi kritické je, se můžete snadno přesvědčit. Nepředpokládáme, že by autor díla byl hlupák, kterému recenzent má vysvětlit, jak to je doopravdy. Nepředpokládáme také, že by čtenáři Vesmíru byli nekritičtí a nebyli si vědomi, že na daný problém může existovat více pohledů. Zejména, pokud se ten problém dotýká politiky, filosofie či náboženství.  

(Za redakci Ivan Boháček)   

10. 9. 2010

Nová studená válka recenze

Topi Pigula

Knížka rozhodně stojí za přečtení. Sám jsem na ni psal krátkou recenzi na http://pigularium.blog.tyden.cz/clanky/3039/edward-lucas-nova-studena-valka-recenze.html

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »