Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Jedovatí ptáci

Antonín Krása
Vesmír 89, 18, 2010/1
31. 1. 2010

Hledání příčin vlastností živých organismů.

Radek Maleč

Určitě se najdou tací, kteří o jedovatých ptácích neslyšeli, a ani ti znalí nebudou většinou vědět, jaká je příčina tohoto jevu? Příčina tohoto jevu? Nejsem biolog, ale osobně věřím, že takový jev je věcí náhody, nemá příčinu. Možná má mezi biology tato formulace jiný význam než jak jej vnímám já. Formulace “hledání příčin vzniku nějaké vlastnosti živých organismů“ ve mne vyvolává pocit hledání logické příčinné souvislosti vzniku nebo dokonce myslícího inteligentního tvůrce (nějaké skryté inteligence). K čemu jedovatost slouží? Domnívám se, že žádná vlastnost nevzniká z nějakých logických příčin nebo z promyšleného účelu po kterém lze pátrat, ale jako náhodná chyba v přepisu genetické informace. To už jsme vypátrali. Pokud nová vlastnost není hendikepem, který vede k zániku jedince, šíří se genetickou výbavou potomků, o to více pokud přináší výhodu. Možná je myšleno hledání výhody, která stojí za rozšířením této vlastnosti.

Podobně ne zcela šťastná mi připadá otázka a formulace: „A za zamyšlení stojí i to, k čemu je jedovatost broukům, když je minimálně pištci bez problémů sežerou“. Připadá mi velice pravděpodobné, že necitlivost pištců proti jedu broukům rodu Choresine mohla přijít stovky tisíc let po příchodu jedovatosti brouků. Po tu dobu mohla broukům přinášet výhodu. Dosud se ale asi nepřihodilo, že se narodil úspěšný nejedovatý potomek těchto brouků a tak se jedovatost dědí i když zjevnou výhodu nepřináší. Pátrat po příčině vzniku jedovatosti brouků, když po milionech let nevidíme významnou výhodu ve vztahu k jednomu z dnešních predátotů?

Radek Maleč, radek.malec@cz.bosch.com

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »