Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Chuť tónu, barva čísla; Synestezie – dar, o němž se moc nemluví

Radkin Honzák
Vesmír 88, 780, 2009/12
18. 7. 2016

Taky vím, o čem zde píšete

Jana Bláhová

Také já mám barevné "vidění" písmen, číslic, dnů v týdnu a měsíců v roce. Barevnost písmen mi navíc pomáhá při mluvení pozpátku, kdy si slova tzv. přečtu odzadu dopředu a dokáži tak naprosto souvisle a plynule mluvit a zpívat pozpátku (nejen v češtině).

28. 7. 2015

Konečně

AlaK

Velice děkuji za tento článek, konečně umím pojmenovat pro mne dříve  nepojmenovatelné.

Jsem hudební skladatelka, textařka, zpěvačka .. syntezie mi hodně pomáhá v profesi.

Nejen, že vidím barvy v číslech, písmenkách, chutích, pocitech, větách psaných i vyřčených, ale i v lidech. Vidím barvy člověka (není to aura), dle toho dokáži odhadnout jeho charakterové vlastnosti a ještě se nestalo, abych se mýlila :( ... často jsem díky této vlastnosti zvána na obchodní jednání, kde dokáži odhadnout lidi a říct, jaká s nimi bude spolupráce.

I toto bych chtěla umět pojmenovat. Vše má pro mne svou barvu. Teprve v posledních letech se s tím učím pracovat.

28. 7. 2015

Konečně

AlaK

Velice děkuji za tento článek, konečně umím pojmenovat pro mne dříve  nepojmenovatelné.

Jsem hudební skladatelka, textařka, zpěvačka .. syntezie mi hodně pomáhá v profesi.

Nejen, že vidím barvy v číslech, písmenkách, chutích, pocitech, větách psaných i vyřčených, ale i v lidech. Vidím barvy člověka (není to aura), dle toho dokáži odhadnout jeho charakterové vlastnosti a ještě se nestalo, abych se mýlila :( ... často jsem díky této vlastnosti zvána na obchodní jednání, kde dokáži odhadnout lidi a říct, jaká s nimi bude spolupráce.

I toto bych chtěla umět pojmenovat. Vše má pro mne svou barvu. Teprve v posledních letech se s tím učím pracovat.

7. 9. 2014

Fascinujicí

Katka Lomnická, kacka.lomnicka@seznam.cz

Už od mala vnímám jednotlivé měsíce v roce v nepravidelném obrazci kolem sebe. Leden je uplně vlevo a září je zhruba v pozici dvou hodin na ciferniku. Přičemž asi od října do začátku ledna se na celý kruh dívám jakoby zvenčí a od ledna do září 'stojím' uvnitř a prosinec mam vlastně 'za zády'.

To, že je to zcela běžné, jsem si myslela až do poloviny druhaku na střední, kdy jsme synestetii probírali v základech společenských věd a mně došlo, že ruhle schopnost -vnímat různé vjemy jinak- nemají všichni okolo mé.

Moc děkuji autorovi článku za velmi dobré rozebrání tohoto tématu! :)

10. 2. 2014

ad Synestezie

Jiří Lupoměský, lupomeskyj@apci.cz

Když tak čtu příspěvky dalších diskutujících a současně přemýšlím o jejich i svém prožívání této "deviace", myslím si stále víc, že to není vůbec špatné, naopak, že to docela zhodnocuje život. A uvědomuji si, jak je velmi často vnímání a prožívání skutečnosti nevyjádřitelné jazykem, a to ani tak krásným a dokonalým jazykem, jako je čeština. Přeji vám všem opravdu barevný život a pevné zdraví (zdraví je pro mě zelenobílé, ale nepatrně do modra...).

7. 2. 2014

Taky to znám

Květa Vrbová

Od dětství vnímám barevně písmena a čísla. Má to výhodu - nemůžu si např. vpzomenout na nějaké jméno, ale vím, že je třeba žluté /podle prvního písmene/, pak už se mně jméno snadněji vybaví.

Pro mé okolí je to spíš zábavné, nikdy to nebrali tak, že bych byla divná.

Pro zajímavost: mám ještě tzv. naučený absolutní sluch, tóny zahrané na klavír přesně poznám, každý má jinou sluchovou barvu, ale skutečně sluchovou: tak, jak mají různí lidé různě zbravený hlas.

A na závěr: moje sestra dvojče tyto vlastosti nemá.

Moc zdravím všechny stejně "postižené".

6. 11. 2013

je to z hraček?

Honza Marek, jan.x.marek@gmail.com

Kdysi jsem narazil na odkaz na tuto studii - pole ní údajně vnímané barvy písmen odpovídají sadě dětských písmenek konkrétního výrobce.

http://neurocritic.blogspot.com.au/2013/01/fisher-price-synesthesia.html

(via  https://plus.google.com/+PeterLelovi%C4%8D/posts/HS3eETamp1k )

9. 5. 2012

Já a synestezie

Erchis Tuya

Ahoj,

také bych chtěl poděkovat autorovy za zajímavý článek. Mám 23 roků a tuhle "schopnost" mám od nepaměti. Vždy jsem vnímal hudbu, melodií, slova a čísla barevně, s tvarem a s chutí. Nevím, zda je to možné, ale podobné to mám i s pocity. 

Kamarádům jsem říkal o téhle "schopnosti" a oni se tomu smáli. Nikdy jsem si nemyslel, že ostatní to vnímají jinak... 

Jsem milovník hudby a vždy když poslouchám nějakou nahrávku, zdají se mi v hlavě různé barvy většinou nepopsatelných odstínů. Není to např. jen čokoládová ale míchá se tam i barva žloutku... atd. Většinou to má i tvary.

11. 4. 2012

Poděkování

Michal Jirák

Ahoj,

chtěl bych poděkovat autorovi za pěkný článek a také třem lidem, kteří přispěli do diskuze. Zvláště pak panu Jiřímu, který se podělil o své pro mě velmi zajímavé zkušenosti. I když je to sice pár let a asi si mou reakci nidky nepřečte.

Synestezie je věc, která mi přiapdá nesmírně zajímavá, i když jí sám nejsem schopen, zvláště mám pak veliké nadšení pro možnost zkomponovat tuto "deviaci" s tvůrčí činností, jako například ke tvoření hudebních děl. Sám jsem rádoby muzikant a hudba mě velice baví, ale nemám prostě tentalent něco kloudného vytvořit, noty jsou pro mě nic neříkajicí tečky ve tmě a možná, že kdybych měl schopnost přiřadit je k něčemu konkrétnímu např. barvám, byl bych schopen s nimi nějak smysluplně pracovat. Myslím si, že by mohl sebou souviset talent se synestezií, ale toto je pouze jen má doměnka, kterou asi nikdy nebudu moc potvrdit či vyvrátit. Ale podívejte sami na génie viz článek: Alexandr Nikolajevič Skrjabin, Vincent van Gogh, Vasilij Kandinský, Vladimír Nabokov, Edgar A. Poe, Charles Baudelaire, Ferenc Liszt, Franz Schubert, Ludwig Beethoven.

Je škoda, že je o tom tak málo příspěvků, zvláště pak přímo zkusšeností od samotných lidí, kteří by se s náma mohli s touto pro mě velmi fascinujicí schopností podělit. Děkuji za Váš čas přátelé a přeji hezký den :-)

3. 5. 2011

Konečně

Tereza Dvořáková

Konečně jsem objevila, že to co se mi spojuje v hlavě nejsou jen moje bludy. I když jsem o tento dar z větší části přišla, přecejen mi něco zůstalo. Dny v týdnu pro mě byly spojeny s různými předměty - pondělí - modrý batoh s černými popruhy, středa bylo otevřené okno, čtvrtek byly schody se zeleným zábradlím, sobota byl kakaový perník. Dny celého roku vidím jako kostičky v kruhu a měsíce mají svou specifickou barvu.

Jako dítě jsem měla většinou rozvinutou chutě - barvy. Dnes už mi zbylo jen to, že earl gray chutná inkoustově modře :)

Díky za článek

Tereza Dvořáková, tereza.dvorakova.3@seznam.cz

Příspěvky 1 - 10 z celkem 12
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »