Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Lesy v globálním koloběhu uhlíku

Filip Oulehle, Jakub Hruška
Vesmír 88, 496, 2009/7
18. 9. 2009

Smrky

Četla jsem (M. V. Marek), že smrkový porost (s ohledem na vývojovou fázi života) patří z hlediska ukládání uhlíku k těm nejšikovnějším, je to pravda?

31. 8. 2009

Role hospodářských lesů

Jiří Svoboda

Vážený pane Oulehle, vážený pane Hruško,

s velkým zájmem sem si přečetl Váš článek ve Vesmíru 2009/7-8 a ocenil přehlednou prezentaci spousty pro mne zajímavých a důležitých dat. V jedné věci s však s Vámi neshoduji – v pohledu na těžbu. Vytěžím-li totiž dřevo, tak ho nenechám na dvoře shnít, jako je tomu v pralese, ale přinejmenším ho spálím a ušetřím tak fosilní paliva. Myslím si tedy, že do uhlíkové bilance by se měl započítat veškerý uhlík z vytěženého dřeva stejně jako uhlík uložený v půdě - je totiž jedno, jestli ten zabuduji do půdy, nebo ho nechám ve formě uhlí v dole.

Dřevo je však i vynikající konstrukční materiál pro stavbu domů a při chytré konstrukci může 1kg dřeva nahradit 1kg oceli či 30 kg cihel nebo 30kg betonu. Navíc mají dřevěné konstrukce řadu výhod např. při stavbě pasivních domů viz. http://amper.ped.muni.cz/~svobodak/pasivdrev.html

V takovém domě je veškerý uhlík uložen na cca 100 let a až potom bude moci býti dřevo energeticky využito.

Myslím, že uhlíkovou bilanci z vytěženého dřeva započítává správně málokdo z Vaší komunity a tím je výrazně ponižována role hospodářských lesů, smrkových monokultur a mýtního způsobu těžby. Pro konstrukční účely totiž stavební zákon přikazuje používat smrkové dřevo. Nedávno jsem byl s manželkou v Beskydech a smrkové monokultury a mýtní způsob těžby mne nijak neurážely viz.

http://picasaweb.google.com/jsvobodak/Lomna2009#

Rozhodně si myslím, že by stálo za to pokusit se najít nějaké společné stanovisko ve věci hospodářských lesů.

Srdečně zdraví

Jiří Svoboda

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »