Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Neurčitost do mysli

Ivan M. Havel
Vesmír 87, 655, 2008/10
10. 4. 2009

Opožděná odpověď

Ivan M. Havel
Kdyby autor diskusního příspěvku měl někdy na to, aby se zamýšlel nad obecnějšími souvislostmi, nenapadlo by ho považovat moji uzávorkovanou poznámku „Připomíná vám to metodu integrování per partes?“ za pokus o aplikaci matematické analýzy. Třeba by se zamyslel nad jistým obecným principem, umožňujícím (někdy) rozklad těžší úlohy na úlohy jednodušší. O slovní podobu zde vůbec nejde. Moje poznámka byla v závorce, protože byla určena jen těm, kdo vědí, jak funguje integrace per partes. (A pro nápravu mého image: na technice jsem vyřešil desítky, ne-li stovky integrálů a vzpomínám si, že mě to docela bavilo.)
10. 4. 2009

Integrace per partes

Jiří Šoler CSc.
Kdyby autor článku měl někdy na to, aby metodou per partes vyřešil alespoň dva integríly, snad by věděl, že je přesným důsledkem pravidla o derivaci součinu, tedy v sobě neskrývá žádnou neurčitost. Kdyby použil jen termín "per partes", bylo by to OK, pokud si to přeložíme do běžného jazyka, zní to rozumně, ale připojení slova "integrace" už příliš ukazuje na matematickou analýzu. Takto je článek spíše důkazem nízké (matematické) gramotnosti našich "humanitárních" odborníků. Bohužel - právě takové vychovávají naše školy, zejména "maturanty" s "úplným středoškolským vzděláním" bez zkoušky z matematiky čí jiné přesného (exaktního) předmětu. Potom se nemůžeme divit přílišné míry "neurčitosti" v životě naší společnosti, kterou spravují podobně "vzdělaní" úředníci.

Obávám se, že někdy i diplom z VÚMLu je cennější než takováto "maturita".

Základem školské reformy má být zlepšení úrovně výuky jazyků. To je správné, mne učily ruštinu přeškolené němčinářky neznalé ruské fonetiky, dnešní studenty učí angličtinu přeškolené ruštinářky - většina z nich by se v příslušné zemi nedomluvila. Ale vždyť právě matematika je onim společným jazykem exaktních oborů, kam patří dnes třeba i jazykověda. I tento jazyk bychom tedy neměli zanedbávat - potom bychom se nedočkali úvah podobného typu, založených jen na slovní podobě bez hlubší znalosti věci. Časopis takové obecné úrovně, jako je Vesmír, si to nezaslouží.
Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »