Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Nechat jazyk kočkám – a cesty vlkům? 11

Václav Jamek
Vesmír 86, 60, 2007/1
10. 4. 2009

Ad: Nechat jazyk kočkám a cesty vlkům

Jiří Lupoměský
Jakkoli lze jistě s mnoha tvrzeními, příp. názory dr. Jamka souhlasit, celkově na mě jeho odborné lkaní nad úpadkem jazyka působí poněkud staromilsky. Nehájím vůbec "moderní" odborníky, většinou absolventy základních a středních škol, kde sami učitelé českého jazyka mají velké problémy se svými znalostmi, jež mají předávat svým žákům. Nehájím ani techniky, někdy i špičkové odborníky, kteří skutečně jazykem pohrdají, neznají pořádně svou mateřštinu, natož jazyky, v nichž studují svůj obor (tedy zejména angličtinu). Netuší, že se cizímu jazyku lze naučit pouze v případě dobré znalosti jazyka mateřského. Chci jen vyjádřit svůj názor, že lidská (a evidentně nejen lidská) společnost zcela přirozeně hledá způsoby, jak si co nejúčinněji opatřovat prostředky k přežití. A jestliže tedy k tomuto cíli vede cesta i bez dokonalé znalosti jazyka, prostě po této cestě jde. Myslím, že naši předkové by se zhrozili i nad úrovní jazyka, který my, generace dr. Jamka, obhajujeme jako úroveň ohrožovanou. Ostatně, pokud by společnost pociťovala problémy v komunikaci, pokud by interpretace, resp. aplikace přijímaných informací ohrožovala trvalý růst produktivity, jistě by se články dr. Jamka neobjevovaly jen ve Vesmíru - při vší úctě, ale v mnohem čtenějších médiích. I mně je líto a silně proti mysli, když vidím úroveň jazyka v tisku, slyším v televizi a rozhlase, vnímám všude okolo sebe - třeba i v e-mailech mnohasettisícových manažerů atd. Ale jak říká klasik: Můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
A pokud jde o ony anglicismy - je opravdu reálné, aby se jazyk používaný deseti miliony lidí ubránil vlivu jazyka, který používá více než miliarda lidí?
A zcela nakonec - přechylování, resp. nepřechylování ženských jmen podle mého názoru s jazykem vůbec nesouvisí. Je to důsledek stupidního feminismu a jeho projev ještě tak nejméně nepříjemný.

Jiří Lupoměský
lupomeskyj@apci.cz
Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »