Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Klima na Zemi se mění

Jan Pretel
Vesmír 85, 421, 2006/7
10. 4. 2009

Několik poznámek

Jiří Šoler CSc.
Článek je přínosný. Přesto bych měl několik připomínek:

1) Je pravdou, že atmosféra podporuje život na zemi. Ovšem existuje i opačný faktor - složení současné zemské atmosféry je silně ovlivněno existencí života na zemi - je tedy mimo jiné biogenním produktem. Nejsem natolik odborník, abych mohl činit přesnější závěry, ale podle některých pramenů obsahovala původní atmosféra na zemi místo kyslíku CO2, který později rozložily zelené rostliny a vytvořily současnou kyslíkovou atmosféru. Tito autoři to na rozdíl ode mne dovedou i přesně časovat a doložit paleontologickými nálezy. Mnoho uhlíku je vázáno v horninách biogenního původu, např. ve vápenci či třeba v uhlí.

2) Tento biogenní efekt nadále existuje a působí jako záporná zpětná vazba - při zvýšení koncentrace CO2 zesílí produkce zelené hmoty a tím se odčerpá přebytečný oxid uhličitý z atmosféry. Ve vašem článku sice uvádíte "interakce mezi atmosférou a biosférou". Obsahují Vámi popsané modely takovou zpětnou vazbu?
Uvažují případné další zpětné vazby (např. množství srážek je ovlivněno teplotou, a to i srážek sněhových a ledových, které podporují růst ledovců). Určitě by se daly vymyslet další.

3) Pokud si přečtete článek Václava Cílka: "Solární oteplování", Vesmír 85, 12, 2006/1, zjistíte, že jednou z příčin současného oteplování je růst sluneční aktivity, která se projevuje např. růstem počtu slunečních skvrn - detaily ponechám jeho autorovi. Nejedná se o notoricky známé krátkodobé periodické změny, ale změny v časových dimenzích staletí. Domnívám se, že tento růst není nijak ovlivněn ani činností Člověka ani životem na Zemi vůbec - ten je z hlediska Slunce energeticky naprosto zanedbatelný.

Pokud tedy mají Vámi popisované modely mít vyšší vypovídací hodnotu, měly by zahrnout i tyto efekty. I když zvláště ten poslední je natolik nevypočitatelný, že zde asi bude modelování obtížné.
Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »