Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Nechat jazyk kočkám – a cesty vlkům? 5

Václav Jamek
Vesmír 85, 373, 2006/6
10. 4. 2009

Struktura jazyka a uspořádání lidského myělení

Jiří Šoler CSc.
"Hlavní nesnáz a omezenost veškerého jazyka spočívá v tom, že v něm musíme věci vyjadřovat popořádku, jednu po druhé, a to ještě v pořádku a skladu zřejmě zcela svébytném, tj. svébytně jazykovém, který není sourodý ani s případným řádem světa, ani s uspořádáním lidského rozumu či intelektu."
Podle mne jsou jazyky výsledkem vývoje jednotlivých etnik (jazykových skupin) a během tohoto vývoje se jeho struktura přizpůsobila struktuře "vyššího"myšlení - tím "vyšší" chci vyloučit jednoduché pudové a reflexivní formy, které existují i u zvířet a jazyk nepotřebují. Proto se asi mateřský jazyk dokáže naučit i malé dítě, které ještě příliš umělé akademické logiky neovládá - ale struktura jeho myšlení je podobná jako i u jiných uživatelů jazyka. A myslím samozřejmě jazyk ve fonetické formě - psanou mateřštinu se děti učí až později.
Dovolil bych si dokonce tvrdit (ale nemám pro to důkazy), že mateřský jazyk (přesněji jazyk, ve kterém daný jedinec začne myslet), ovlivní do jisté míry vývoj a způsob jeho myšlení - jeden z důvodů odlišnosti způsobu myšlení různých národů.
Samozřejmě - jazyky národů s blízkou kulturou mají mnoho společného - např. společný pojmový aparát, ale třeba odlišné gramatické konstrukce nutí uživatele k jiné formě formuce myšlenek.
Na druhé straně zase řekněme "národní povaha" ovlivňuje vývoj jazyka k obrazu svému. Myslím, že to lze ilustrovat třeba srovnáním pragmatické angličtiny a pünktlich němčiny, i když oba jazyky mají společný gramatický základ.
Zatímco primitivní formy myšlení nepotřebují ke svému vyjádření jazyk, složitější pojmové myšlení (i v duchu) se bez jazykových prostředků neobejde. A potom se jazyk a způsob myšlení (jedince i celého etnika) samozřejmě vzájemně ovlivňují.
Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »