Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Energie pro 21. století

Petr Otčenášek
Vesmír 85, 71, 2006/2
10. 4. 2009

Účinnost

Jiří Šoler CSc.
Vážený pane,
zmiňujete se o zvýšení účinnosti tepelných elektráren - zajímalo by mne, jakou cestou.

V souvislosti s tím mne napadá úvaha o účinnosti jaderných elektráren - v jakémsi článku (ne tom vašem)jsem četl o účinnosti kolem 70%, což mi připadá jako úplný nesmysl.

První otázka je, co je to účinnost jaderné elektrárny. Kdybychom vzali za 100% veškerou uvolnitelnou jadernou energii v palivu, vyšlo by nám sotva několik procent - elektrárna využije ze vsádky paliva pouhých několik procent, nemluvě o energii štěpných produktů a vzniklých jiných isotopů, např. plutonia, které je možné dále využít. Jednou z cest je tedy docílit vyššího využití paliva.

Druhá otázka se týká tepelné části elektrárny. V současných lehkovodních reaktorech je teplota výstupní vody někde kolem 300 st. C, potom podle známé formulky pro účinnost Carnotova cyklu nemůže být účinnost tepelné části vyšší než nějakých 50%, zatímco u klasických elektráren je výstupní teplota mnohem vyšší (snad až někde kolem 600-700 st. C). Chápu, že z bezpečnostních důvodů asi nelze zvýšit teplotu chladicí vody nad kritickou teplotu vody - kolem 370 st. C, ale nejde využít jiné chladicí medium (a současně moderátor)?

Je skutečně škoda vyrobit energii za cenu produkce vysoce nebezpečného "vyhořelého" paliva, a potom z něj značnou část vypustit do vzduchu v chladicích věžích. Je nějaká cesta, jak z toho?
Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »