Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Pohřbíme (konečně) ekosystém?

Martin Konvička
Vesmír 81, 127, 2002/3
10. 4. 2009

Komentář k článku

Martin Konvička se ve svém jinak velmi zajímavém a podnětném komentáři o konceptu ekosystému (Vesmír 81, 127-129, 2002/3) dopouští přesně těch chyb, které vyčítá jiným: apriorních konstrukcí, nepodložených tvrzení a ideologických argumentů. Stačil je nashromáždit v jediném odstavci, kterým zabrousil do jiného oboru - sociologie.
"Mechanistické pojetí ekosystémů poskytlo 'vědecké' a zároveň srozumitelné argumenty hnutím za ochranu přírody. Chovají-li se totiž přírodní systémy jako stroje a člověk vandalsky narušuje jejich funkci, je to zaručená cesta do pekel." Potud v pořádku. Poznamenejme však, že ekosystémovým přístupem motivovaná koncepce stability, před kterou kolega Konvička varuje, z moderní ochrany přírody už téměř zmizela. Pár českých úředníků sotva lze považovat za bernou minci. Ale: "Jenže proroci apokalypsy to poněkud přehnali. Přestože se závěry ekosystémové ekologie postupně prosazovaly do zákonů a předpisů, čímž ovlivňovaly každodenní život, globální apokalypsa se nekonala." Troufám si tvrdit, že mám trochu přehled o akademické i politické debatě o environmentálních tématech. Lidí, kteří před nějakou globální apokalypsou varují, znám tolik, že bych je dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Nejvíce o katastrofě hovoří ti, kdo jejímu údajnému očekávání oponují, třeba předseda ODS. Ostatně, a co když se nekoná právě proto, že "se závěry...postupně prosazovaly do zákonů"?
Ovšem skutečná perla přichází nakonec: "Tím ale ochrana životního prostředí...nutně ztrácela na popularitě jako cosi, co jenom omezuje lidskou svobodu". Za prvé: prosil bych doklady pro sociologický trend i pro kauzalitu, kterou autor uvádí. Pokud vím, nejsou. Bohužel neexistují dostatečně dlouhé časové řady, které by umožnily nějaký relevantní závěr, ale dostupná dílčí data rozhodně nic podobného nenaznačují. Za druhé: celá úvaha stojí na tvrzení, že veřejnost k ochraně přírody motivuje hrozba globální apokalypsy. Samozřejmě nikoli. Ani apokalypsa, ani stabilita ekosystémů, ani biocentrismus, ani nic podobného. Buďme realisty. Tohle všechno jsou intelektuální koncepty, o kterých debatuje pár vzdělanců. Do názorů široké společnosti se promítají jen minimálně. Důvod, proč běžný člověk považuje za důležité chránit přírodu (a to považuje: podívejte se na ta data), je jiný a zatraceně nevědecký. Prostě mu přijde hezká.

Vojtěch Kotecký
Hnutí DUHA

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »