Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Modrá lež1)

Radkin Honzák
Vesmír 96, 320, 2017/6
25. 6. 2017

Bezbarvá pravda

Tomáš Guttmann, thomasg@zahav.net.il

Ve svém příspěvku v oboru psychologie se Radkin Honzák věnoval lhaní. V krátkém, ale obsažném vědeckém článku se autor zamýšlí, jak je možné, že tak prolhaný člověk jako americký prezident může být populární u 40% obyvatel, a jako zkušený psychiatr a psycholog čtenářovi vysvětluje, že ovšem ne všichni jeho podporovatelé musí nutně být „intelektově pokleslí“. Autor cituje vědce nejen z oboru vědy psychologie ale i z dalších vědeckých oborů, jako jsou politologie a hlavně se opírá o názory amerického blogera Jeremy Adama Smithe, který je odborníkem v důležitém oboru politicky korektního novinaření. Honzák a i jeho vědecké zdroje docházejí k závěru, že bezvěrci v globální oteplování věří také spikleneckým teoriím o Hilary Clintonové, a dále vědecky dokazují, že volby nemohl republikánský prezident vyhrát jinak než lží a podvodem.

            Prostý čtenář, méně vzdělaný ve vědách jako jsou psychologie a politologie, samozřejmě nerozumí komplexním dedukcím jmenovaných odborníků. Ale Honzákově poučení, že „Lež, stejně jako násilí, je zbraň použitá proti protivníkovi“ porozumí i jednoduchý člověk, kterému zároveň hned svitne: vždyť to byli američtí psychiatři a psychologové, kteří protestovali proti vítězství kandidáta ze strany, kterou oni nevolili; tisíce psychologů a psychiatrů podepisovalo rezoluce za internování prezidenta v psychiatrické léčebně. A nyní, když v demokratických volbách prohráli, vytáhli své hlavní zbraně – svou psychologickou vědu a svou psychologickou válku, a hlavně onu osvědčenou lež, ať již má jakoukoli barvu.

            Vědci stojící mimo exaktní vědy nechápou, že některá tvrzení nelze vědecky dokázat či vyvrátit. Nemají někoho rádi, tak hned vytáhnou svou alternativní vědu a vědecky dokazují, že jde o zloducha. Největší z logiků Kurt Gödel prý pro svou katolickou manželku vypracoval důkaz o existenci boží, aby jí udělal radost, ale důkaz se někde ztratil. Alternativci však Gödelovy schopnosti a morálku nemají, svými důkazy neusilují o šíření radosti - ale o šíření mlhy a nenávisti. Nebezpečnější než jakékoli násilí jsou lži postavené na alternativních vědách, tyto vědy se snadno studují a lži na nich postavené jsou velice barvité a snadno zaujmou davy. Exaktní vědy jsou méně přístupné, a exaktní vědci jsou skromnější; jejich pravda je bezbarvá a pro mnoho lidí nezajímavá. Před alternativci bychom se měli mít co nejvíce na pozoru. 

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »