Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Délka života

Ivan Boháček
Vesmír 95, 675, 2016/12
17. 12. 2016

Ad Délka života

Martin Sluka, martinsluka@mac.com

 Zajímalo by mne, kde v obou grafech se nacházejí tito dva savci: netopýr a rypoš. Netopýři se prý doživají až 40 let.

12. 12. 2016

Délka života jakých savců?

Radek Maleč

V případě koček, psů a koní se jedná o délku života divokých jedinců, nebo domestikovaných, kteří taktéž těží s technologické úrovně člověka (veterinární péče, optimální příjem potravy, eliminace vlivu počasí a přirozené predace, apod.)? Existuje dostatečné velké množství jedinců žijících volně v přirozených habitatech? Lze vlastně ještě u nějakého druhu mluvit o volně žijících zvířatech, když víceméně většinu druhů řadíme buď mezi ohrožené (člověkem vytlačené - velryby, sloni), nebo naopak přemnožené (krysy využívající umělé životní prostředí)? Do jaké míry se jedná o přirozenou délku života, když víceméně celý ekosystém je silně nějak ovlivněn (narušen) člověkem?

Byla u jednotlivých druhů vyhodnocena například směrodatná odchylka délky dožití (hustota pravděpodobnosti)? Liší se ta nějak výrazně u druhů žijících v prostředí silně ovlivněném člověkem od těch žijících ještě víceméně divoce?

Radek Maleč, marway@seznam.cz

Odpověď: Tyto otázky jsou vysloveny také v citované přehledné práci Guse Q. Zhanga et al. „Heart rate, lifespan, and mortality risk“ (doi:10.1016/j.arr.2008.10.001). Diskusi problematiky měření tepové frekvence a délky života na zvířatech žijících v zajetí a na zvířatech divokých uzavírají „Despite the large variability in animal data, the overall picture depicting the correlation of HR with metabolic rate and life span is quite unambiguous.“ Směrodatné odchylky bodů v obou grafech by mne zajímaly stejně jako Vás.  

Ivan Boháček

 

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »