Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Výhody snížené plodnosti

Jaroslav Petr
Vesmír 94, 383, 2015/7
23. 9. 2015

Aneuploidní spermie

Jaroslav Petr

 Dobrý den, paní doktorko,

děkuji za vaši reakci k článku z Vesmíru. Omlouvám se, museli mě na ni upozornit z redakce, takže zřejmě reaguji s prodlevou.

Samozřejmě máte pravdu v tom, že i při meióze spermií dochází k aneuploidiím. Regulace meiózy ale není u spermií a oocytů totožná a oocyty jsou k aneuploidii výrazně náchylnější.  Nebo – jak je to zformulováno v článku – spermie nepodléhají aneuploidii tak často jako oocyty.  Představa, že oocyt oplodní nejaktivnější spermie neodpovídá realitě. Navíc neplatí, že aneuploidní spermie je zároveň méně aktivní. Aneuploidie spermií  je sice četnější u mužů s abnormálním spermiogramem (např. při oligospermii), ale korelace mezi aneuploidií spermií a jejich motilitou, morfologií a dalšími parametry nebývá  průkazná.

Ještě jednou děkuji za vaši reakci a srdečně zdravím

Jaroslav Petr

14. 9. 2015

odolnost spermií

RNDr. Hana Zoubková, PhD, hana.demova@lf3.cuni.cz

  Dobrý den, 

 mě připadá věta o odolností spermií vůči abnormalitám počtu chromozómů nešťastná. Vůči spermiím nesoucím abnormalitu spíš působí seleční tlak, nemluvě o tom, že s největší pravděpodobností jakýmkoliv způsobem poškozená spermie není ta nejaktivnější. Spermie s abnormalitami počtu chromozomů vznikají, jen se neúčastní ve velké míře oplodnění.

Děkuji

Příspěvky 1 - 2 z celkem 2
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »