Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Každý prodžekt má svou kost

Pavel Janoušek
Vesmír 94, 172, 2015/3
8. 3. 2015

Možná interpretace

Eva Knollová, ezeli@seznam.cz

Vážený pane profesore,

děkuji Vám za Váš článek uveřejněný v březnovém Vesmíru. Byl prvním, který jsem si v novém čísle přečetla, protože jsem se chtěla dopídit významu věty užité v názvu. Ovšem zaujal mě nejen svým názvem a doufám, že se jeho poselství dostane i do povědomí členů Grantové agentury ČR.

Ale zpět k první větě - názvu. Připadá mi, že ji možná interpretujete jinak, než jak byla myšlena. Snad pod vlivem obecně známého textu vánoční písně: "Tyhle ryby neměly by maso míti samou kost, říká táta vždy když chvátá na pohotovost," jsem očekávala spíše negativní vyznění. Do kontextu, v němž - ja jste nastínil - byla věta pronesena, by podle mého také zapadalo: Ministerstvo obtěžuje s češtinou (kostí), ale my máme o zájem o grant (rybu) navzdory oné kosti.

Nedalo mi to a pokusila jsem se lehce zapátrat po prvotní inspiraci, jež mohla stát za vznikem prohlášení, že "každý prodžekt má svou kost". Nejblíže při ruce byl Google a stejně české, jako i anglické "has its bone" se nacházelo ve spojení se psem, v češtině i s někým, kdo se jako pes s kostí chová: "Chvíli pokoj dá, kdo má svou kost [...]" (cit. z http://www.totem.cz/enda1.php?a=209047). Pak už jsem sáhla po Slovníku české frazeologie a idiomatiky a tam připadalo v úvahu spojení "hodit někomu (holou) kost" a "mít kosti v břiše"; první s významem ošidit někoho, druhé označující lenocha. Druhé jsem vzápětí zavrhla jako nehodící se, první nevyznívá pozitivně.

A výsledek? Říkám si, zda zmiňovaná kost nemá nakonec být vějička, na niž badatelé lapají pozornost grantové komise, návnada někdy chutná, jindy holá. Každý prodžekt ovšem jistě má připravenu svou kost.

Tím ovšem nijak nesporuji tvrzení, že každý projekt má svou hodnotu. Jen si nemyslím, že to autor věty v tu chvíli říkal.

S pozdravem

Eva Knollová

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »