Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Obezita a její léčba

Martin Haluzík
Vesmír 93, 364, 2014/6
18. 6. 2014

Víme kolik je přiměřený příjem potravy?

Radek Maleč, marway@seznam.cz

Osobně jsem si ověřil, že pociťované nutkání jíst je z velké míry především záležitost návyku a touhy po pocitu uspokojení. Dokud jsem jedl pravidelně, v danou hodinu se dostavil pocit hladu, když jsem kolem 16 hodiny docházel domů ze zaměstnání, dokázal jsem být pěkně nepříjemný, dokud jsem se nenajedl. Hladový chlap je schopen snad i zabíjet. Často jsem také jedl, když jsem míjel nějakou příležitost něco chutného sezobnout (v naší bohaté společnosti o takové momenty není nouze). Podrobil jsem se 21 dennímu půstu. Nejhorší to bylo první týden, silný až bolestivý pocit hladu, slabost až malátnost, ospalost. V druhém týdnu jsem se začal cítit lépe, dokonce jsem se cítil hbitější, plný energie, pocit hladu se zmírnil, nebyl vázaný na danou hodinu. Začal jsem si uvědomovat, že když se nenajím tak nepřestanu fungovat (nezemřu), snad jsem se tak naučil chápat v dětství, kdy jsem musel jíst pravidelně a dojídat co bylo na talíři (snad protože maminky pociťují pocit, že když se nenajíme tak budeme nemocní, slabí a zemřeme). Nejsilněji jsem začal pociťovat hlad v momentě, kdy jsem četl o zdravotních rizicích půstu. Mám sedavý způsob práce, přesto několikrát týdně sportuji - skalní lezení, cyklistika, plavání, vše jsem provozoval bez nějakého neobvyklého pocitu nedostatku energie. Stejné to bylo i v třetím týdnu „hladovění“. Po celou dobu půstu můj denní příjem potravy zahrnoval asi 5-10 dkg zeleniny v řídkých vývarech, bylinné čaje s trochou včelího medu (celkově asi 5 litrů tekutin denně). Na počátku byl můj BMI pod 25, tedy podle standardního hodnocení normální váha, nejednalo se o nadbytečnou zásobu tuků. Váhu jsem však nesledoval, nevím zda a kolik jsem zhubl, nebyl to důvod půstu. Pokud jsem hubl, tělo mělo po celou dobu pravděpodobně možnost čerpat z vnitřních zdrojů, nebo uvedený příjem potravy vlastně postačuje k běžnému životu. Pocit hladu je určitě smysluplný nástroj seberegulace živého organismu, jsme řízeni pocity libosti a nelibosti. V dnešní společnosti však asi jíme především kvůli tomu uspokojení – pocitu libosti, nikoli z důvodu fyziologické nutnosti udržení života, tato potřeba je (při dnešním společenském standardu příjmu potravy) pravděpodobně pokryta několikanásobně. Pokud je příčinou „přejídání“ nadměrně pociťovaný pocit hladu (z historických důvodů), pak se jeví jako možnost umělé regulace zásah do systému pocitu libosti a nelibosti. U obézních lidí vyvolávání nechutenství při nadměrném příjmu potravy pomocí farmak, respektive pocitu libosti při hladovění. Jako prevence nedobrých stravovacích návyků motivace rodičů k dobré výchově například formou regulace (navýšení) finančních přídavků na děti podle MBI dětí (přidat peníze těm rodičům, kteří mají zdravě živené děti – neobézní a nepodvýživené).

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »