Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Teče německá energie přes naše území opravdu „zadarmo“?

Hynek Beran
Vesmír 93, 355, 2014/6
15. 8. 2014

autor má v něčem pravdu, v něčem se hluboce mýlí

Milan Vaněček

 Ano, Němci a Rakušani by měli platit za přenosy energie, myslím, že se to nechá v EU vyjednat obdobně jako Němci ted´vyjednávají že zpoplatní Německé dálnice (jako je máme zpoplatněny my i Rakušani).

Zatím Němci podporovali zdarma naše cestování přes Německo (myslím osobní přepravu, ne náklaďáky) a my zdarma jejich přenosy el. proudu.

Mám ale obavy, že nám zpoplatní potom i náš export k nim (samozřejmě bez zpoplatnění vzájemně vyrovnaného vypomáhání si v rozvodných sítích).

Autor se však mýlí ohledně Německé Energiewende. Němečtí občané, jako občané demokratického státu, mají právo se ve volbách rozhodnout, že dají přednost obnovitelným zdrojům energie (OZE) a že si (jen oni) za to připlatí (a bylo to téma několika voleb v Německu). Nyní je už vidět, že se jim to vyplatilo (Němcům, ne RWE, EON či ČEZu). Získali technický náskok v důležitém ekonomickém odvětví. A srazili cenu el. energie na burze na cca 1/3, a příští rok bude zase nižší a další rok opět (viz nasmouvané dlouhodobé ceny ČEZu na rok 2015 a 2016). A OZE je čistá energie; slunce, vodu a vítr nemusíte dovážet z cizích nestabilních oblastí ve světě.

To že za to přispíváme i my poplatkem na OZE (a mnohem více, vzhledem k naší menší kupní síle než Němci), může nedemokratické rozhodnutí našeho parlamentu, stanovení nejvyšších garantovaných výkupních cen na světě v roce 2009 a 2010 Energetickým regulačním úřadem a nečinnost naší vlády v roce 2010, kdy ceny FV panelů klesaly závratným tempem.

Požadavek EU na instalaci OZE a náš závazek do roku 2020 bychom splnili i bez dotací do fotovoltaiky; i přes administrativní bariéry spousta našich občanů vidí výhodnost investice do FV na střechách domů či továren. A mohli jsme mít velmi levnou el. energii (dotace by platili Němci).

A nejde jen o dotace do FV. Dotování spalování biomasy v elektrárnách ČEZu je naprostý ekonomický nesmysl a jde proti intencím EU.

Závěrem: když člověk sleduje jednání o energetické koncepci v ČR, čte zkreslující informace v tisku (s výjimkou pár lidí kteří vědí jaká bije) může si jen zoufat-svět se mění, energetika především, a my to nevidíme...

Vesmír by měl informovat své čtenáře o plánech, presentovaných například prof. Jacobsonem ze Stanford university či Fraunhofer ISE v Německu o technickém řešení přechodu veškeré energetiky v USA či Německu na OZE do roku 2050. Technicky je to řešitelné (neporušuje to žádné přírodní zákony, nepotřebuje to ani nové objevy jako jaderná fůze-ale úžasný vědecký a technický pokrok přichází každý rok, obchodní "learning curve" dává jasnou indikaci klesajících cen na trhu s rostoucím objemem produkce), překážky jsou jenom v ekonomických zájmech spojených se starými zdroji energií. 

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »