Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Diskuse: Aritmetika, vědomí a čas

Ivan M. Havel
Vesmír 92, 177, 2013/3
4. 4. 2013

Tato věta neexistuje.

Radek Maleč, radek.malec@cz.bosch.com

Výrok „Tato věta je nepravdivá“ mne přivedla k následující větě a úvaze ukryté v otázkách, která více či méně s GOB souvisí:

„Tato věta neexistuje“

Je to pravda? To tvrzení existuje? Nejsou to jen různě zbarvené pixely na monitoru? Vytištěná na papír existuje? Jde o myšlenku, toto je jen její záznam, nemusí existovat fyzicky, abychom se mohli bavit o existenci? Když na to bude hledět Nizozemec, bude to pro něj věta, myšlenka? Bude věřit, že je to věta, jen ji nerozumí? Bude následující větu považovat za větu:

„Tasi načr t‘ hikuttarib“

Je to věta? Podmět a přísudek? Záznam myšlenky? Pro Nizozemce zde existují dvě věty, kterým nerozumí, pro nás jen jedna? Existuje myšlenka, tudíž to existuje? Není Nizozemec jen obětí špatně aplikované vlastní zkušenosti? Víra! Myšlenka? Nemá existence boha stejnou povahu? Chybně aplikovaná zkušenost? Mylné pojmenování. Konstrukce. Co třeba pes nebo včela? Komunikují, přemýšlí, uvědomují si sami sebe v prostoru a čase, asi to není jen výsada lidí. Jsou to pro ně dvě nebo jedna nebo žádná věta? Záznam myšlenky? Co pro ně existuje? Kde bereme jistotu, že po překladu má věta „Tato věta neexistuje“ pro Nizozemce smysl, že je to pro něj záznam myšlenky? Existuje-li myšlenka, má její existence absolutní platnost? Existuje? Co třeba věta:

„Krásně barevná věc opodál“

Kdo si představil to samé co já? Čeho je ta věta záznam, co popisuje?Není povaha Boha stejná?  Nic víc než naprosto individuální konstrukce? Snaha naší mysli přiřadit slovům význam? Vize? Představa? Pocit? Mylné pojmenování? Co je to myšlenka, pocit? Produkt našeho mozku. Uvědomuji si sám sebe, tudíž jsem? Uvědomuje si Bůh sám sebe? Existuje Douglasův prezident galaxie Zafod Bíblbrox? Stačí jen věřit a bude to tak? Může tvrzení popírat samo sebe? Existuje tvrzení?

Příspěvky 1 - 1 z celkem 1
« první    < předchozí  ·  další >    poslední »