i

Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

NASA přemýšlí o novém dalekohledu

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 71, 2023/2

Na lednovém setkání Americké astronomické společnosti představitelé NASA nastínili plány na vývoj vesmírného dalekohledu pracovně nazvaného Observatoř obyvatelných světů (Habitable World Observatory, HWO). Kromě dalších astronomických pozorování by se měl soustředit i na hledání známek života na blízkých, v principu obyvatelných exoplanetách.

HWO by měl být stejně jako dalekohled Jamese Webba (JWST) „zaparkován“ u Lagrangeova bodu L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země. Vesmír by měl pozorovat v ultrafialové, viditelné a blízké infračervené části spektra. Na rozdíl od JWST by měl být navržen tak, aby ho bylo možno prostřednictvím robotických misí opravovat a vylepšovat.

Koncept je součástí programu velkých observatoří GOMAP, v němž by po HWO měl následovat i rentgenový dalekohled a dalekohled pro pozorování ve vzdálené infračervené části spektra. O technickém řešení dosud není rozhodnuto, projekt zatím není schválen. V úvahu připadá využití složeného zrcadla o průměru 6,5 metru (stejně jako u JWST), v tom případě by koncepce vycházela ze zmenšené podoby plánovaného teleskopu LUVOIR (s primárním zrcadlem o průměru 15 metrů, na obr.). Alternativou je inspirace rovněž připravovaným, ale dosud neschváleným teleskopem HabEx s monolitickým čtyřmetrovým zrcadlem.

Práce na výrobě nezačnou dříve než v roce 2029 a start by mohl připadat v úvahu počátkem čtyřicátých let (ale dobře víme, jak to s harmonogramem takto velkých projektů bývá).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...