i

Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Miliony hvězd

 |  5. 4. 2018
 |  Vesmír 97, 242, 2018/4

Na fotografii zachycující oblast oblohy, která zabírá plochu tří měsíčních úplňků, bychom při značné dávce trpělivosti napočítali téměř tři miliony hvězd. Jde o data z astrometrické družice Gaia.

Kdybychom se do toho opravdu pustili a dokázali započítat jednu hvězdu za jednu sekundu, trvalo by nám přepočítání hvězdiček na této malé plošce více než jeden kalendářní měsíc čistého času. Něco takového v lidských silách není. Zpracovat takovouto „hustotu dat“ ovšem není ani v silách leckterého počítače.

Sečíst hvězdy na fotografii by pro počítač samozřejmě problém nebyl. Astronomům ale nejde o pouhé „sčítání lidu“. Cílem evropského projektu Gaia je vytvořit trojrozměrnou mapu našeho bližšího i vzdáleného hvězdného okolí, která se bude vyznačovat dosud nevídanou přesností.

Kosmický metr

O jaké přesnosti mluvíme? Dokud astronomové pozorovali oblohu prostýma očima, dosahovali i za použití důmyslných úhloměrů při určování pozic hvězd přesnosti okolo desetiny stupně. To vlastně není tak úplně špatné. Představíme-li si oblouk vedený po obloze od severu přes nadhlavník k jihu, bude měřit 180° a „obvod“ oblohy po obzoru je 360°. Desetina stupně je vůči tak velkém oblouku velmi malý dílek, relativně jen promile z celku.

Nyní vidíte 18 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie

O autorovi

Jan Veselý

Mgr. Jan Veselý (*1967) studoval astrofyziku na MFF UK a vystudoval učitelství fyziky na Univerzitě Hradec Králové. Zabývá se výukou a popularizací astronomie a astrofyziky. Do roku 2018 působil v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové a nyní pracuje v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy.
Veselý Jan

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...