Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

K čemu je dobrá fugu

 |  5. 4. 1996
 |  Vesmír 75, 235, 1996/4

K tomu, aby pro vás japonský kuchař připravil rybu fugu, musí být ve speciálních kursech vyškolen a mít licenci. A i tak se každoročně několik Japonců požitím fugu otráví.

V poslední době se fugu stala populární nejen mezi japonskými labužníky, ale i mezi biochemiky. A to ne snad pro přítomnost toxinu, který je příčinou otrav, protože jeho struktura a mechanizmus účinku jsou známy. Biochemici se o fugu zajímají proto, že je to obratlovec s pravděpodobně nejmenším obsahem genetické informace ze všech obratlovců. Genom fugu je tvořen DNA o celkovém množství asi jen jedné osminy toho, co tvoří genom ostatních obratlovců. Genom fugu je tedy velmi vhodným objektem pro genomový projekt, tj. projekt, jehož cílem je přečtení celé dědičné informace této ryby. Fugu je mezi obratlovci to, co je mykoplazma u bakterií. Mykoplazma má nejmenší genom ze všech buněk (složený z pouhého půl milionu nukleotidových párů). Genom fugu je složen z přibližně 400 milionů nukleotidových párů.

Jak je to možné, že ostatní obratlovci, včetně jiných ryb, mají genomy podstatně větší? Chybí snad fugu nějaké důležité funkce? Nezdá se, že je tomu tak – ani kdyby jí nějaké geny chyběly, nemohlo by to vysvětlit, proč má genom o tolik menší.

Analýzou DNA se skutečně i ukázalo, že genom fugu je složen ze zhruba stejného počtu genů, jako mají ostatní ryby, ale že v něm chybí většina těch úseků DNA, jimž se někdy říká „smetí“ a o jejichž funkci se téměř nic neví.

O tomto „smetí“ však mnozí soudí, že nějakou funkci mít musí, protože by jinak během evoluce bylo z genomů eliminováno. Nejen že na jeho syntézu se spotřebuje hodně energie, ale navíc velmi komplikuje expresi jednotlivých genů. Nyní však je zřejmé, že organizmus, stejně složitý jako jiné organizmy, může existovat i bez této nadbytečné DNA. V tomto směru je před biochemiky ještě mnoho práce. A právě sekvenace genomu ryby fugu je projektem, který k porozumění těmto problémům může přispět.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Václav Pačes

Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., (*1942) vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě v Praze. V Ústavu molekulární genetiky AV ČR studuje strukturu genomů. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR. (e-mail: vaclav.paces@img.cas.cz)

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...