Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Z akademické obce

Publikováno: Vesmír 87, 428, 2008/7

 • Prorektor Technické univerzity v Liberci profesor Oldřich Jirsák je v užší nominaci kandidátů, které navrhuje Senát ČR na státní vyznamenání. Profesora Jirsáka, jehož vědecký tým vyvinul jako první na světě stroj na průmyslovou výrobu nanovláken, navrhla vyznamenat Technická univerzita v Liberci. Senát ČR navrhuje udělit profesoru Jirsákovi medaili Za zásluhy.
 • Na Technické univerzitě v Liberci probíhá kurz Nanotechnologie v rámci Evropského sociálního fondu (ESF) „Příprava nového multidisciplinárního předmětu NANOTECHNOLOGIE“. Jeho koordinátorem je Technologické centrum AV ČR a jedním z partnerů je Fakulta strojní TUL. Kurz se skládá ze 14 dvouhodinových přednášek na různá témata z oblasti nanověd a nanotechnologií. Již proběhly přednášky na téma Uhlíkové nanostruktury, Polovodičové nanostruktury a nanoelektronika, Nanovlákna a nanotextilie, Analytické nástroje – mikroskopie skenující sondou, Nanočástice, Aplikace nanotechnologií, Nanomedicína a Polymerní nanokompozity.

  Zdroj: tisková mluvčí Technické univerzity v Liberci

 • Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Botanického ústavu AV ČR, v. v. i., a Masarykovy univerzity zahájí na přelomu června a července na Špicberkách výzkumnou expedici. Povede ji algolog doc. Ing. Josef Elster, CSc., působící na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v Botanickém ústavu AV ČR, v. v. i., v Třeboni.

  Výzkum je součástí velkého mezinárodního arktického projektu Biologická a klimatická diverzita Arktidy. Koordinuje jej Norský polární institut a probíhá ve všech oblastech Arktidy od Aljašky po Sibiř. Výsledkem čtyřletého projektu by měla být komplexní databáze poznatků o klimatu a biologické diverzitě Arktidy a jejích proměnách.

  Zdroj: tisková mluvčí Jihočeské univerzity

 • Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Filozofický ústav Akademie věd ČR založily v březnu společné pracoviště – Centrum pro dějiny evropského myšlení (CEDEM). Jeho hlavním úkolem je interdisciplinární výzkum v oblasti evropských studií, orientovaný na dějiny evropského myšlení a evropskou kulturní identitu. Od 1. března 2008 má tak Česká republika instituci zaměřenou obdobně jako již dlouhá léta existující centra v Německu (v Lipsku a v Mohuči) nebo, byť ve skromnější podobě, také v polském Lublinu.
 • Ve dnech 17. a 18. října 2008 zahájí také konferenční řada nazvaná „FERGUNNA“ (což je latinský ekvivalent českého Krušnohoří) první z interdisciplinárních konferencí k aktuálním problémům česko-saského hraničního prostoru. Konference na téma „Víno – evropský fenomén“ se uskuteční v Kadani pod záštitou ministra zemědělství Petra Gandaloviče a hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Bude se zabývat minulostí, přítomností a budoucností vinařství v česko-saském kulturním prostoru.
 • Soubory

  článek v souboru pdf: 200807_V427-429.pdf (198 kB)

  Diskuse

  Žádné příspěvky