Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

V síti...

Publikováno: Vesmír 77, 632, 1998/11
Rubrika:

Jestliže vás zajímá kybernetika a vše, co s ní souvisí, nenechte si ujít WWW stránku Principia Cybernetica (pespmc1.vub.ac.be). Jde o unikátní projekt nejen v kybernetice, ale na internetu vůbec. Podle údajů na serveru je Principia Cybernetica Web jedním z nejstarších (funguje od července 1993), největších a nejlépe organizovaných hypertextů na internetu. Obsahuje 1400 „uzlů“ (hypertextových stránek), mnoho článků i kompletních knih. Na 8000 souborů (většinou textových) se ročně obrací přes 2 miliony dotazů ze sítě. Stránky obsahují několik tisíc odkazů na další webové adresy.

Principia Cybernetica obsahuje mimo jiné bibliografie, slovníky, informace o konferencích, časopisech, společnostech a organizacích. Je tu nepřeberně informací o kybernetice, kybernetických technologiích, systémových vědách, ale i o souvisejicích záležitostech, jako je filozofie, epistemologie, evoluce a evoluční teorie, metafyzika ad. Jen jako návnadu uveďme pár zajímavých nadpisů:

Sociální superorganizmus a jeho globální mozek

Konkurence mezi memy a geny

Struktura memů

Fenomén vědy

Budoucnost evoluce

Kybernetická nesmrtelnost

Occamova břitva

Kyberprostor

Sémantika entropie

Teorie a praxe kybernetiky

Dialektická ekologie

Sociokybernetika

Pár pěkných nápadů tu najdou i tvůrci webových stránek. Hned v úvodním povídání je obrázek s klikou, 1) na němž je přehledně znázorněna struktura serveru a všech hlavních skupin informací. Stačí jen kliknout na Ethics, Cybern. technology, Future, Philosophy, History of Evolution či na některý z mnoha jiných uzlů schémátka, a jste v centru požadovaných informací. Milou drobností je malá značka před odkazy, které otevřou nové okno vašeho prohlížeče. Už předem tak víte, že během načítání další stránky můžete číst nebo studovat předchozí informace a neztratí se vám z obrazovky.

Naspodu každé stránky jsou obvyklé knoflíky „další“, „zpět“, „obsah“, „nápověda“ ap. Je tu však ještě jeden navíc, který jsem zatím nikde neviděl. Jmenuje se „random“ a skutečně vás pošle na zcela náhodnou stránku v rámci Principia Cybernetica. Výborná věc pro ty, kteří nevědí co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. V záplavě tolika informací je to možná docela dobrý nápad.

Poznámky

1) Obrázek s klikou je pěkný termín, který zavedl do češtiny Pavel Satrapa. Pojmenoval jím tzv. clickable images, obrázky, které mají na své ploše aktivní oblasti s odkazy na další dokumenty internetu – „brány do dalších síní kyberprostoru“. Laicky řečeno: kliknete-li kurzorem na nějaké místo v obrázku, provede se nějaká akce. Obvykle je to načtení další WWW stránky. Různé části obrázku vás mohou přenést na různá místa. Typickým příkladem může být mapa světa s vyznačenými státy. Ťuknete-li na Českou republiku, načtou se informace o naší zemi ap.

Soubory

Článek ve formátu PDF: 1998_V632.pdf (105 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky