Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Předchůdce člověka na Sibiři před 500 000 lety?

Publikováno: Vesmír 73, 233, 1994/4
Rubrika: Aktuality

O tuto senzaci se zasloužil archeologové Jurij A. Močanov a jeho žena Světlana Fedosejevová. Před 12 lety totiž nalezli při vykopávkách na severu Sibiře několik neopracovaných kamenů. Byly objeveny při odkrývání 3 000 až 4 000 let starého hrobu v lokalitě zvané Diring-Juriach na řece Leně. Zatímco pro jejich kolegy to bylo několik šutrů, Močanov v nich viděl rané kamenné nástroje.

Kameny Kameny, jež byly nalezeny pod hrobem, se totiž podobaly kamenům, které Močanov a Fedosejevová již viděli. Ty však pocházely z východní Afriky a byly staré 2,4 milionu let a jsou považovány za nejstarší známé nástroje.

Tento nález by byl velkou událostí, neboť dosud paleontologové nepochybovali o tom, že Sibiř byla osídlena lidmi až před 20 000 až 30 000 lety. V následujících letech bylo objeveno přes 4 000 artefaktů. Močanov na základě podobností mezi africkými a sibiřskými nástroji a na základě předběžné studie, která určila stáří naleziště na 3 miliony let, usoudil, že lidstvo povstalo v této době na severu dnešního Ruska. Není divu, že nebyl brán příliš vážně. V poslední době Močanov s manželkou ukázali své artefakty expertům v USA. Ti stanovili jejich stáří pomocí termoluminiscence na nejméně 500 000 let. To je sice mnohem méně, než předpokládá Močanov, ale přesto by to bylo úžasné zjištění. Otvírá nové možnosti. Homo erectus se mohl rozšířit na sever mnohem dříve, než se předpokládalo. A je rovněž možné, že by se H. erectus dostal ze Sibiře přes Behringovu úžinu do Ameriky mnohem dříve, než je běžně akceptovaný názor o osídlení Ameriky lidmi před 14 000 lety. Nejsevernější nález H. erectus se nachází v Číně o 2 500 km jižněji než Diring. National Geographic Society vyslala Michaela Waterse z texaské A&M univerzity do Diring-Juriach, aby pomohl s průzkumem. Waters potvrdil, že artefakty ležely ve větrem navátých píscích a křemencích vhodných pro termoluminiscenční určování stáří.

Jeden člověk však je s určeným stářím nálezů 500 000 let velmi nespokojen – Močanov. Ten stále ještě doufá, že nalezne doklady pro to, že nálezy jsou staré 3 miliony let a že tedy člověk pochází z území dnešního Ruska!

Ale i kdyby závěrečná zpráva amerických odborníků M. Waterse a S. Formana, která má být hotova v červnu, potvrdila stáří pouhých 500 000 let, byl by to úžasný nález. O paleoklimatu Sibiře máme velmi málo dokladů. Archeologové však soudí, že toto naleziště je tak daleko na severu, že podmínky se zde pravděpodobně podobaly dnešním i v teplých meziledových obdobích. Dnes zde např. v lednu klesá až na –40 °C. Odpůrci ranějšího zalidnění amerického kontinetu totiž argumentují, že lidé tehdy nebyli technicky tak vyspělí, aby odolali arktickým podmínkám. Jestliže však předchůdci dnešního člověka žili trvale v blízkosti polárního kruhu, museli umět zhotovit rukavice a obuv. Museli vědět, jak přežít arktickou zimu. Co by jim mohlo zabránit, aby ze Sibiře přešli na americký kontinent?

Science 263, 611-612, 1994

Diskuse

Žádné příspěvky