Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Na co mají chuť komáři?

aneb Komáři a jejich potravní preference

Publikováno: Vesmír 93, 30, 2014/1
Rubrika: Glosy

Komáři jsou spolu s řadou dalších krevsajících členovců neodbytnými trapiči a většina lidí s nimi má své osobní zkušenosti. Kromě celkem zanedbatelné ztráty krve a úporného svědění, za něž spíš než komár může naše nepřiměřená imunitní reakce, jsou komáři odpovědní především za přenos původců řady nemocí. Z těch nebezpečných je to v tropických a subtropických oblastech např. malárie, žlutá zimnice a horečka dengue, u nás pak nepříliš nebezpečná valtická horečka, se kterou se nejčastěji setkáme na jižní Moravě.

Řada infekčních onemocnění koluje v přírodě jako tzv. zoonózy, kdy jsou zdrojem infekce volně žijící i chovaná zvířata. Člověk se do tohoto koloběhu dostane spíš náhodou a pro patogena je často jen slepou uličkou. Právě kvůli přenosu patogenů z tzv. rezervoárových zvířat jsou potravní preference přenašečů velmi důležité, protože pokud dokážou komáři sát na různých hostitelích, mohou mezi nimi přenášet i různá infekční agens. Pro člověka jsou samozřejmě nejnebezpečnější komáři sající na savcích, protože s nimi sdílíme i nejvíc společných patogenů. Rovněž potravní generalisté, sající na široké škále hostitelů od ptáků až po savce, mohou zprostředkovat přenos virů pro člověka poměrně „atypických“.

Larvy komára pisklavého (Culex pipiens) se vyvíjejí v blízkosti lidských obydlí, například v sudech s dešťovou vodou či okrasných jezírkách. Všude hojné komáří samičky jsou převážně ornitofilní, přesto mohou občas obtěžovat člověka i další savce a nepohrdnou ani obojživelníky. Z ptáků na lidi pak přenášejí i virové onemocnění známé jako západonilská horečka, která se výjimečně vyskytuje i na našem území. Na opačném konci preferenčního spektra pak stojí úzcí specialisté sající jen na omezeném okruhu hostitelů. Jedním z nich je například další zástupce rodu Culex, a to Culex territans, jehož samičky napadají především žáby. Dospělce potkáme v přírodě jen zřídka, a o to unikátnější jsou fotografie na této dvoustraně, na nichž můžeme obdivovat hned několik sajících samiček (samci komárů a dalších krevsajících zástupců nematocerních dvoukřídlých krev nesají). Dokonce si můžeme na listu povšimnout drobných třpytivých kapiček nedaleko jejich zadečků. Nejde o rosu, ale o kapičky vody, které komáří samičky vyloučily, aby tak zahustily přijatou krev.

Letos na přelomu jara a léta jsem byl svědkem docela zajímavého úkazu. Při hledání rosniček (Hyla arborea) jsem byl po celou dobu dost pronásledován početnou suitou nepříjemně dotěrných komárů – důsledek letošních deštivých dnů.

K mému překvapení jsem ale nebyl tímto dotěrným hmyzem pronásledován jenom já. Poměrně záhy jsem našel několik rosniček obklopených komáry. Zajímavé bylo sledovat chování komárů, kteří se obezřetně přibližovali k vyhlédnuté oběti. Nejprve přistáli poblíž svého cíle (do vzdálenosti několika centimetrů), poté se nenápadně, pomalu přibližovali, až dosáhli svého. Museli být hnáni buď velkou chutí, nebo odvahou, když vezmeme v úvahu, že se rosničky v dospělosti živí především hmyzem. Rosničky si většinou komárů nevšímaly. Odpočívaly a vyhřívaly se na sluníčku se slastně přivřenými víčky.

Filip Jelínek

Soubory

článek ve formátu pdf: 201401_030-031.pdf (1 MB)

Diskuse

Žádné příspěvky