Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Léčivý jed slunéček

Publikováno: Vesmír 91, 320, 2012/6
Rubrika: Aktuality

Snad všechna slunéčka si syntetizují nějakou svou obrannou chemickou sloučeninu, obvykle alkaloid, který v kapce hemolymfy vypouštějí z kloubů na nohou. Obranným alkaloidem invazního slunéčka východního (Harmonia axyridis) je harmonin – (17R,9Z)-1,17-diaminooktadec-9-en. Úspěch slunéčka východního při šíření na několika kontinentech lze mimo jiné připsat i jeho značné odolnosti proti mnohým patogenním mikroorganismům. Antimikrobiální aktivitu zajišťuje právě harmonin. V laboratorních kulturách byla nyní prokázána jeho aktivita i proti lidským patogenům.

Extrakt hemolymfy slunéčka východního na agarové plotně zabraňoval růstu bakterií v okruhu asi centimetr od aplikované kapky. Extrakt ze slunéčka sedmitečného ani slunéčka dvojtečného (obsahují bicyklické alkaloidy coccinellin, resp. adalin) bakterie nezastavil. Jedno slunéčko východní obsahuje asi 160 μg harmoninu, jeho koncentrace v hemolymfě je asi 27 mM. Byl prokázán inhibiční účinek proti 10 druhům bakterií, a to v koncentracích 5,5 až 354 μM, tedy v roztoku 75krát až 5000krát zředěném. Pokus zahrnoval jak obvykle neškodné bakterie (Escherichia coli, Bacillus subtilis), tak poměrně nebezpečné původce střevních a kožních onemocnění (Staphylococcus aureus), zánětu močových cest a středního ucha (Pseudomonas aeruginosa) a původce tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis). Harmonin účinkoval stejně proti citlivému kmeni zlatého stafylokoka jako proti kmeni rezistentnímu vůči antibiotikům (Ciprofloxacin). Navíc potlačoval i růst úporných patogenních kvasinek (Candida albicans).

Dále se ale přišlo na to, že harmonin dokonce inhibuje růst několika stadií krevničky Plasmodium falciparum, původce nejnebezpečnější tropické malárie. Proti krevním nepohlavním stadiím účinkovala koncentrace 5 μM, a to i proti kmeni rezistentnímu vůči chlorochininu. Při stejné koncentraci byl redukován také počet gametocytů – to jsou stadia krevničky přenášená z nemocného člověka na komára. Což ovšem nezajímá již nemocného; leda ty zdravé okolo. Nepříjemné je zjištění, že harmonin v koncentraci 20–40 μM inhiboval také růst buněčné kultury lidských a motýlích buněk.

Lákavá je představa stovek entomologů najatých farmaceutickým koncernem, jak se honí se síťkami za slunéčky kvůli získání zázračného antibiotika. Nebo alespoň představa továrny na chov slunéček s vjíždějícími náklaďáky pilin a osiva na pěstování rostlin pro mšice. Ale harmonin je již možné vyrábět uměle, v chemické laboratoři. Což ovšem nebrání lidovým léčitelům rozmáznout slunéčko přes úporně hnisající ránu. (Vzpomeňme na rozdrceného zlatohlávka na oku falešného Hadriána z Římsů z Klicperovy hry.) Jenom ještě nevím, jak budu svým kolegům odjíždějícím na expedici do tropů aplikovat extrakt ze slunéček proti malárii. Alkaloid je hořký – tak třeba s ginem místo toniku? (Biology Letters 8, 308–311, 2012)

Soubory

článek ve formátu pdf: 201206_319-322.pdf (271 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky