Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Jak se chladí hovniválové

Publikováno: Vesmír 92, 68, 2013/2
Rubrika: Aktuality

V suchých horkých oblastech je povrch půdy ve dne rozpálen až na 60 °C, což pro menší živočichy představuje smrtelné nebezpečí. Někteří to řeší noční aktivitou, jiní, jako pouštní mravenci, stráví tři čtvrtiny času na stéblech trávy a jen čtvrtinu pobíháním po zemi nebo si občas „plivnou“ na nohy. Vrubouni, kteří si v jižní Africe válejí svou kuličku z trusu velkých býložravců, nemohou čekat na noc, až jim trus oschne nebo ho sebere někdo jiný, a stéblo trávy je neudrží. Vruboun válí svou kuličku zadníma a středníma nohama, pozadu, hlavou dolů, takže po horké zemi šlape jen předníma nohama. Vyšší aktivita při vyšší teplotě těla sice zajišťuje kompetitivní výhodu, ale čeho je moc, toho je příliš i pro afrického brouka.

Švédský tým pomocí termokamery zjistil, že jihoafričtí vrubouni Scarabaeus (Kheper) lamarcki využívají svou kuličku jako chladnější místo k odpočinku. Válející vruboun má přední holeně rozpálené na 49 °C, ale jakmile si vyleze na kuličku, nohy se mu začnou ochlazovat. Obvykle si je přitom olizuje. Už po deseti sekundách je jejich teplota 42 °C a brouk jde znovu válet, případně si ještě počká asi 15 sekund na zchlazení na 38 °C. Kulička z trusu nejen izoluje od horkého povrchu země, ale díky odpařování obsažené vody je dokonce chladnější než vzduch, okolo 32 °C, a brouk se chladí o její povrch (zadní nohy i při válení). Protože brouk valí kuličku před sebou, ta mu dokonce ochlazuje písek (o 1,5 °C), na který on poté šlape.

Ohřívání nohou od země je ale rychlé, na zemi teplé 57 °C vruboun válí jen asi 2–5 sekund, urazí půl metru a vyleze si na kuličku. Při extrémní teplotě povrchu půdy 60 °C pokaždé urazí dokonce jen asi 12 cm. Při teplotě 51 °C válí mezi přestávkami 18 sekund, při teplotách pod 50 °C válí vesele bez přestávek. Když entomologové nasadili vrubounům na přední nohy silikonové botičky, frekvence přestávek poklesla na polovinu. Brouk se díky ochlazování přímo od kuličky od ní nemusí vzdálit, aby hledal dočasnou skrýš, a neriskuje tak odcizení hodnotného majetku. (Current Biology 22, R863–R864, 2012)

Literatura

Na YouTube můžete sledovat záběry z termokamery „Thermal video of a dung beetle rolling on hot soil“. Link:  

http://www.youtube.com/watch?v=1SYgGxc5pho&NR=1&feature=endscreen

(Pozn. red.: Za upozornění na link děkujeme Janě Matějíčkové, jmat@centrum.cz)

Soubory

článek ve formátu pdf: 201302_067-070.pdf (294 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky