Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

FRANTIŠEK KOVAŘÍK: Sklípkani

Nakladatelství Madagaskar, Jihlava–Pávov 1998, 120 stran
Publikováno: Vesmír 77, 623, 1998/11
Obor: Biologie
Rubrika: Nad knihou

V jedné populárněvědecké publikaci o pavoucích porovnával její autor, nadšený propagátor veškeré pavoučí havěti, dva zdánlivě nesrovnatelné tvory – obrovské sklípkany a kočičí mláďata. Kupodivu objevil zajímavé, byť trochu za vlasy přitažené analogie. Koťata i sklípkani jsou obdobné velikosti a zbarvení, ale především jsou obě zvířátka roztomile chlupatá. Obě mohou kousnout do krve a seknout drápkem – koťata drápky na pacičkách, sklípkani drápky na svých klepítkách. V závěru knihy klade autor sobě i čtenářům otázku, na niž marně hledá odpověď: Proč – ausgerechnet – lidstvo koťata zbožňuje, hýčká a hladí, zatímco stejně roztomilí sklípkani vyvolávají u většiny příslušníků „civilizovaného lidského společenství“ úlekové reakce, od krátkodobé zástavy dýchání (apnoe) až po těžké stavy arachnofobní hysterie?

Naštěstí lidstvo není paranoickým děsem z pavouků postiženo úplně. Jsou mezi námi tací, kteří se sklípkanů (ani ostatních pavouků) neděsí, ale spatřují v nich tvory krásné, zajímavé a obdivuhodné životními projevy. O tom, že sklípkanofilní minorita je poměrně početná i u nás, svědčí fakt, že knížka F. Kovaříka byla během dvou měsíců vyprodána (na trhu je již její druhé vydání). Autor, renomovaný arachnolog a terarista, známý svými četnými články o exotické arachnofauně, načasoval její vydání do vrcholícího boomu chovu sklípkanů v domácích teráriích. Nutno ovšem zdůraznit, že rychlost, s jakou byl její první náklad rozebrán, je především odrazem kvality knihy, psané stručnou, ale poutavou formou.

První část knížky se věnuje problematice chovu sklípkanů. Zájemce tu nalezne množství cenných rad týkajících se typů terárií, výběru druhu pro chov, teplotních a vlhkostních podmínek, potravy i prevence nemocí a parazitů. Ačkoliv autor zcela jistě považuje sklípkany za tvory mimořádně půvabné, nezakrývá nebezpečí, která chov sklípkanů přináší, a to i v případě druhů považovaných za nejedovaté pro člověka. Varovným příkladem je vážná intoxikace našeho chovatele po kousnutí cejlonským sklípkanem Poecilotheria ornata. Kapitolky o odchovu obsahují zajímavé údaje o etologii a způsobu života sklípkanů. Jsou výsledkem exaktního autorova pozorování sklípkanů v teráriích a zároveň potvrzením dávno známého faktu, že za množství zajímavých a někdy i překvapivých údajů o životních cyklech a chování živočichů, které se v přírodě dají získat jen stěží, vděčí zoologie právě chovatelům.

V druhé, systematické části knihy je uveden přehled všech rodů a druhů sklípkanů čeledi Theraphosidae s mapkami rozšíření jejich podčeledí, které je možno rozlišit pomocí stručného klíče. K další orientaci poslouží téměř 100 velice zdařilých barevných snímků zachycujících více než 60 druhů sklípkanů. Pro náročnější čtenáře je uveden přehled literatury doporučené k dalšímu studiu.

Třetí část knihy je zoogeografická. Obsahuje přehled států a oblastí, na jejichž území byl zjištěn výskyt sklípkanů, s uvedením konkrétních druhů. Je vítanou pomůckou pro čtenáře, kteří se rozhodnou seznámit se s životem sklípkanů v jejich přirozeném prostředí.

Obrázky

Soubory

Článek ve formátu PDF: 1998_V623-625.pdf (204 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky