Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

Biologická olympiáda

k jubilejnímu 50. ročníku

Publikováno: Vesmír 95, 204, 2016/4
Obor: Biologie

„Biologická olympiáda je předmětová soutěž ve znalostech z přírodopisu a z biologie určená žákům základních a studentům středních škol.“ Tahle suchá definice však v sobě ukrývá mnohem více, než by se mohlo zdát.

Čím je dlouhověkost soutěže podmíněna? Především armádou nadšených učitelek a učitelů, kteří realizují nižší kola soutěže. V lezavém počasí se o víkendu před soutěží pídí po vhodných a pokud možno pěkně kvetoucích rostlinách, které pak předkládají soutěžícím k poznávání. Do poslední chvíle napjatě čekají, zda se v senném nálevu namnoží správné organismy na mikroskopické pozorování. Umíněně se hrabou ve zmrzlém kompostu, protože někdo přeci tu pátou žížalu do soutěže musí obstarat.

Každý školní rok se soutěže ve školních kolech zúčastní více než 20 000 jedinců, od desetiletých osůbek až po bezmála dvacetileté osobnosti, kteří hodlají se svými vrstevníky poměřit znalosti a dovednosti na poli biologie. Někdo se přihlásil ze zvědavosti, jiný jen proto, že „kamarádka Anička to taky půjde zkusit“, dalšího přemluvila paní učitelka, ti menší zbožňují chlupatá zvířata, což s přírodopisem také souvisí, ne? Část soutěžících po první zkušenosti obrátí svůj zájem jinam, ale mnozí se k biologické olympiádě každoročně plánovitě vracejí. Možná už biologii propadli celou duší, anebo jen chtějí chvíli koukat do toho nejlepšího mikroskopu, co se při vyučování vůbec nesmí vyndávat ze skříňky. Také by si nejspíš rádi vyzkoušeli pár zajímavých pokusů, na které při hodinách biologie nezbyl čas. Víte třeba, jestli je více mléčného cukru v kefíru, bílém jogurtu, nebo syrovátce? Jak funguje těhotenský test a stačilo by na testovací papírek místo moči naplivat sliny? Zvyšuje žvýkání žvýkačky po jídle skutečně pH v ústech, jak tvrdila svého času reklama? Co všechno žije ve střevě termita a proč? Možnost zkoumání na vlastní oči (či jiné smysly) přináší zážitek proslulého objevitelského „aha-efektu“, který stimuluje zájem o poznávání a tak důležité samostatné uvažování i u jedinců, kteří nakonec zvolí jinou životní dráhu než přírodní vědy.

Nejúspěšnější středoškolští účastníci soutěže pak obvykle přírodní vědy či medicínu již neopustí a věnují se jim po celý život. I tady je však ukryta pestrá škála možností, nakolik je biologická olympiáda ovlivnila, co pro ně znamenala a kam to, s jejím přispěním, dotáhli. Tématem tohoto čísla je právě biologická olympiáda a autoři, kteří příspěvky psali, patří do posledně jmenované kategorie úspěšných soutěžících. Samozřejmě se nemohli ani zdaleka zapojit všichni úspěšní bývalí účastníci biologické olympiády (sami sebe často zvoucí zkráceně „BUBO“). Mimochodem článek věnovaný fotosyntetizujícím živočichům je zároveň reklamou na příští ročník biologické olympiády, v němž bude tématem středoškolské části soutěže světlo.

Zbývá jen popřát všem, kteří jsou do biologické olympiády tak či onak zapojeni (a divili byste se, kolik lidí je zapotřebí k vymyšlení a zorganizování takové soutěže pro čtyři věkové kategorie v několika navazujících kolech), aby měli stále dost elánu, dobrých nápadů, potřebných financí i času. Aby ti, kteří v biologické olympiádě za mlada rádi soutěžili, později v rámci svých možností pomohli téhle soutěži, aby se dále rozvíjela přinejmenším dalších padesát let. A biologické olympiádě, aby jejím přispěním v naší zemi každoročně přibylo pár vynikajících vědců či lékařů a k tomu hodně lidí, kteří si budou vědomi toho, jaký význam má nedotčený kus lesa, dokážou svým dětem ukázat, jak krásní jsou pavouci, a hlavně se nebudou bát přemýšlet vlastní hlavou a svět kolem sebe budou vždy pozorovat otevřenýma očima.

Soubory

článek ve formátu pdf: V201604_204.pdf (195 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky