Komerční prezentace
Registrace uživatele

Přihlašte se k odběru informací, novinek, získejte přístup do diskuzního fóra.

Vesmír č. 10
Vesmír č. 10
Toto číslo vychází
2. 10. 2017
Novinky
Zdarma jedno celé číslo Vesmíru v pdf.
• Říjnové číslo Vesmíru
reklama

AFO 2008, Olomouc 15.–20. dubna 2008

Publikováno: Vesmír 87, 147, 2008/3

„Největší filmový festival v regionu překvapí diváky nekonvenčním přístupem, nadhledem a atraktivním programem… Academia film Olomouc není uzavřená univerzitní akce, ale festival všech, kdo chtějí sdílet poznání skrze poutavé i rozporuplné filmové snímky,“ říká ředitel festivalu Petr Bilík.

Dramaturgie AFO je rozdělena do několika tematických bloků. Projekce soutěžních populárně-vědeckých dokumentů představují to nejlepší z tvorby uplynulého roku v Čechách i zahraničí, sekce Studio dá možnost zhlédnout zajímavé snímky, spatřit jejich tvůrce a diskutovat s odborníky na daná témata.

Studentské bouře a pokusy o nové společenské uspořádání neproběhly jen v Československu, ale i v Mexiku, Japonsku, USA, Německu či ve Francii. 1968 – Globální revolta je blok projekcí, přednášek a besed stopujících radikální vztah dějin a mýtů. Spor o vznik vesmíru a života na filmovém plátně bude hlavní náplní bloku Evoluce nebo zázrak? Poctou tvůrčí osobnosti bude retrospektiva věnovaná průkopníkovi podmořské kinematografie Jeanu Painlevému.

Opět se vydáme i do kontroverzních oblastí. Blok Příběhy detektivů diskutuje téma, zda např. Kriminálka Las Vegas ukazuje pravdu o vyšetřování závažných zločinů. V „jiném“ pohledu pokračuje blok Věda naruby, nahlížející vědecké omyly, karikatury a kouzlo nechtěného i soutěž o nejlepší kreslený vtip z oblasti vědy.

Přesahy a alternativy nebudou k vidění jen v hlavním festivalovém čase, ale rovněž ve večerních a nočních hodinách v rámci doprovodného programu. Kytarový gejzír v rytmu čistého rocku nechá vytrysknout skupina Airfare, objev roku 2007. Poznání jako performance předvede Vědecké divadlo. AFO myslí i na ty, kteří se festivalu zúčastnit nemohou, a proto se letos poprvé budou festivalové minuty vysílat v České televizi. Stejně tak proběhnou po skončení AFO ozvěny po celé ČR i v zahraničí (Paříž, Nancy, Poznaň) a v rámci AFO do kraje se část festivalového programu dostane do měst olomouckého regionu.

„Hranice vědeckého výzkumu a otázku, kdy posedlost poznáním začíná přerůstat v šílenství, bude zkoumat Peter Lynch, autor filmu Project Grizzly o nositeli ceny Ig Nobel za nejnesmyslnější výzkum roku. Myslím, že i letos si návštěvníci AFO přijdou na své,“ dodává dramaturgyně festivalu Veronika Klusáková.

Soubory

článek v souboru pdf: 200803_V147.pdf (105 kB)

Diskuse

Žádné příspěvky